NSA po stronie podatników. Umowa dożywocia bez podatku dochodowego!

Uchwała sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego przemawia na korzyść podatników. Dożywotnik przekazujący nieruchomość w zamian za opiekę i wikt nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, a jedynie podatku od czynności cywilnoprawnych. To przełomowa uchwała dla wielu Polaków.

Wielki spór na tle przychodu

Umowa dożywocia regulowana przez kodeks cywilny dotyczy przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie. Osoby przekazujące bliskim mieszkanie lub dom otrzymują od nich w zamian: wyżywienie, ubranie, pomoc i pielęgnację w razie choroby, a także godny pochówek. Umowa dożywocia stała się przedmiotem sporu pomiędzy podatnikami, a fiskusem. Problematyczny okazał się art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 19 ust. 1 i 3, przepisy te stanowią, że przychód powstaje, gdy podatnik dokonuje odpłatnego zbycia nieruchomości w ciągu 5 lat od daty jej wybudowania, odziedziczenia, czy zakupu. Sądy stwierdzały, że przez odpłatne zbycie musimy rozumieć sprzedaż, ale też umowę dożywocia, bowiem dożywotnik otrzymuje przychód. Niezwykle kłopotliwe okazało się, jednak określenie wysokości przychodu, gdyż niejednoznaczne było to, czy należy za niego uznać wartość rynkową nieruchomości, czy cenę świadczenia na rzecz dożywotnika. Kolejną kwestią niejasną pozostał moment powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady uznaje się, że do jego powstania dochodzi, gdy otrzymamy świadczenie mające wartość majątkową, jednak w przypadku umów dożywocia takowe świadczenie następuje dopiero w przyszłości. Nie można też określić, jak długo dożywotnik będzie je pobierał, gdyż jest to uzależnione od długości jego życia i rodzaju opieki, jaka będzie mu potrzebna.

Uchwała NSA przemawia na korzyść dożywotników

NSA podjęło uchwałę, która jednoznaczne potwierdza, że umowy dożywocia nie są objęte przepisami zapobiegającymi nieopodatkowanym spekulacjom nieruchomości. Dożywotnik ma obowiązek uiścić tylko podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. NSA jednoznacznie stwierdził, że w przypadku umów dożywocia nie można określić przychodu na zasadach wynikających z ustawy o PIT. Nie istnieje podstawa prawna, która jednoznacznie określałaby sposób opodatkowania dożywotnika. NSA nawiązało do art. 217 konstytucji, który wskazuje, że w ustawie musi być zawarta podstawa opodatkowania, stawki, podmiot i przedmiot, a gdy brakuje jakiegoś z tych elementów nie ma możliwości żądania zapłaty podatku. Uchwała NSA sprawia, że umowa dożywocia nie podlega podatkowi dochodowemu. W przypadku wątpliwości w zakresie umów dożywocia warto skorzystać z pomocy prawnika. Profesjonalna porada prawna w kancelarii A. Zagulskiej we Wrocławiu rozwieje wszelkie Państwa wątpliwości w tym zakresie. Świadome i pewność przy zawieraniu umów to podstawa.

Powrót

 • prawnik Wrocław
 • porady prawne Wrocław
 • Radca prawny
 • Kancelaria prawna
 • Kancelaria prawna Wrocław
 • Jeśli wie­rzysz w zwy­cięstwo, zwy­cięstwo uwie­rzy w ciebie.

  Paulo Coelho

 • Jeśli ograniczę się do tego, co znam, wówczas nigdy się nie dowiem, czego nie znam.

  Paulo Coelho

 • W życiu is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca.

  Paulo Coelho

 • Wielu życiowych roz­bitków to ludzie, którzy nie zda­wali     so­bie spra­wy, jak blis­cy są sukcesu, kiedy się poddali.

  Rafał Kosik

 • Jeśli ograniczę się do tego, co znam, wówczas nigdy się nie dowiem, czego nie znam.

  Paulo Coelho

Skontaktuj się

Kancelaria Radcy Prawnego

ul. Grabiszyńska 204 D

pokój 215, I piętro.

53-235 WROCŁAW

Tel.: 71 307 1 309

Mobile: 609 678 703

e-mail:

Dysponujemy wygodnym
parkingiem dla naszych Klientów

 

radca prawny Wrocław