d
Follow us
  >  Aktualności   >  NSA po stronie podatników. Umowa dożywocia bez podatku dochodowego!

NSA po stronie podatników. Umowa dożywocia bez podatku dochodowego!

Uchwała sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego przemawia na korzyść podatników. Dożywotnik przekazujący nieruchomość w zamian za opiekę i wikt nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, a jedynie podatku od czynności cywilnoprawnych. To przełomowa uchwała dla wielu Polaków.

Wielki spór na tle przychodu

Umowa dożywocia regulowana przez kodeks cywilny dotyczy przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie. Osoby przekazujące bliskim mieszkanie lub dom otrzymują od nich w zamian: wyżywienie, ubranie, pomoc i pielęgnację w razie choroby, a także godny pochówek. Umowa dożywocia stała się przedmiotem sporu pomiędzy podatnikami, a fiskusem. Problematyczny okazał się art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 19 ust. 1 i 3, przepisy te stanowią, że przychód powstaje, gdy podatnik dokonuje odpłatnego zbycia nieruchomości w ciągu 5 lat od daty jej wybudowania, odziedziczenia, czy zakupu. Sądy stwierdzały, że przez odpłatne zbycie musimy rozumieć sprzedaż, ale też umowę dożywocia, bowiem dożywotnik otrzymuje przychód. Niezwykle kłopotliwe okazało się, jednak określenie wysokości przychodu, gdyż niejednoznaczne było to, czy należy za niego uznać wartość rynkową nieruchomości, czy cenę świadczenia na rzecz dożywotnika. Kolejną kwestią niejasną pozostał moment powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady uznaje się, że do jego powstania dochodzi, gdy otrzymamy świadczenie mające wartość majątkową, jednak w przypadku umów dożywocia takowe świadczenie następuje dopiero w przyszłości. Nie można też określić, jak długo dożywotnik będzie je pobierał, gdyż jest to uzależnione od długości jego życia i rodzaju opieki, jaka będzie mu potrzebna.

Uchwała NSA przemawia na korzyść dożywotników

NSA podjęło uchwałę, która jednoznaczne potwierdza, że umowy dożywocia nie są objęte przepisami zapobiegającymi nieopodatkowanym spekulacjom nieruchomości. Dożywotnik ma obowiązek uiścić tylko podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. NSA jednoznacznie stwierdził, że w przypadku umów dożywocia nie można określić przychodu na zasadach wynikających z ustawy o PIT. Nie istnieje podstawa prawna, która jednoznacznie określałaby sposób opodatkowania dożywotnika. NSA nawiązało do art. 217 konstytucji, który wskazuje, że w ustawie musi być zawarta podstawa opodatkowania, stawki, podmiot i przedmiot, a gdy brakuje jakiegoś z tych elementów nie ma możliwości żądania zapłaty podatku. Uchwała NSA sprawia, że umowa dożywocia nie podlega podatkowi dochodowemu. W przypadku wątpliwości w zakresie umów dożywocia warto skorzystać z pomocy prawnika. Profesjonalna porada prawna w kancelarii A. Zagulskiej we Wrocławiu rozwieje wszelkie Państwa wątpliwości w tym zakresie. Świadome i pewność przy zawieraniu umów to podstawa.

Zadzwoń 609 678 703